ایل قاراپاپاق

تاریخ . آداب . رسوم . فلکلور . منوگرافی

قلعه ماننا
ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٤/۱٧  کلمات کلیدی: سولدوز ، قاراپاپاق ، قره پاپاق ، حسنلو

حسنلو- سولدوز-قرهپاپاق

دژ حسنلود در دره سولدوز

تپه حسنلو در جنوب غربی دریاچه ارومیه و 12 کیلومتری شمال شرقی شهرستان نقده قرار دارد و ارتفاع آن از از بستر رودخانه 20 متر و قطر آن 250 تا 280 متر است.قریه حسنلو در کنار دریاچه باطلاقی شور گل قرار دارد و آب تلخ و شور آن قابل استفاده نیست.تپه حسنلو در غرب قریه قرار دارد وتپه های کوچک و بزرگ دیگری در اطراف تپه حسنلو قرار دارند که ارتفاع آنها ار تپه اصلی کمتر است.کاوشهای این منطقه در سال 1313 توسط یک تاجر عتیقه شروع شد.


ارس خان، خان ترکاون
ساعت ٧:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٤/۱٧  کلمات کلیدی: سولدوز ، قاراپاپاق ، قره پاپاق ، نقده

نقشه سولدوز- نقده - قاراپاپاق- قره پاپاق

نقشه سولدوز-نقده- قاراپاپاق

 ارس خان، خان ترکاون

در صفحات بعدی خواهیم دید که در سال 1336 قمری نیز مانند سال 1326 اوضاع اجتماعی قاراپاپاق از نظر اداری متزلزل بوده از طرفی خسروخان خود را حاکم رسمی می‌دانست و از طرفی دیگر رضا قلی خان رشید السلطنه خود را محق حکومت می‌خواند و در این میان اوضاع تبریز نیز روشن نبود، حکومت تبریز گاه رنگ غلیظ انقلابی و گاه رنگ و بوی سازشکاری به خود می‌گرفت و گاهی هم بلا تکلیف و تقریباً هیچ کاره می‌گردید. و جریانهای مردمی بشکل حزب و فرقه و گروه بی اعتنا به حکومت به رتق و فتق امور می‌پرداختند.


مانن، ماننا، مانایی ها
ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٤/۱٧  کلمات کلیدی: سولدوز ، قاراپاپاق ، قره پاپاق ، نقده

مانن، ماننا، مانایی ها

 

در قرن 9پ م در شمال غربی ایران در غرب دریاچه ارومیه و همسایگی آشوریان و اورارتوییان دولت نو ظهوری به نام ماننا پدید آمد. در سال 1947در تپه زیویه مرز امروزی آذربایجان غربی و کردستان ایران گنجینه با شکوهی از طلا نقره و عاج از دل خاک بیرون آمد که پیش در آمدی بر شناسایی مانایی ها شد.


یادی از آخوند ملا علی همدانی
ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٤/۱٧  کلمات کلیدی: سولدوز ، قاراپاپاق ، قره پاپاق ، سلدوز

به بهانه سالروز ارتحال آیت‌الله العظمی آخوند ملا علی همدانی

 

آخوند همدانی به «مبارزه منفی» معتقد بود
 
آیت‌الله العظمی آخوند همدانی در کنار آیت الله سید نصرالله بنی صدر و برخی علمای شهر همدان

مرحوم آخوند ملا علی همدانی فقیه و مجتهد معروف و از مشاهیر روحانیت شیعه در عصر خود، رئیس روحانیت همدان بود. وی در سال‌های اخیر به درود حیات گفت.

شاید مشاهده نام ایشان در فصل «روحانیون قراپاپاق» موجب تعجب خواننده شود.

آری آخوند نیز تبار از قراپاپاق دارد که خود آن مرحوم بارها این موضوع را شرح داده است. دانشمند محترم آقای حاج محمد امین رضوی نقل می‌کند:


جام حسنلو جلوه هنر و اسطوره
ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/٤/۱٧  کلمات کلیدی: سولدوز ، قاراپاپاق ، قره پاپاق ، سلدوز

جام حسنلو
جلوه هنر و اسطوره

 

   

این زن و مرد در خواب به زیر آوار رفته اند و مدفون شده اند و پس از حدود2833سال از بقل هم جدا شدند
    
نحوه کشف جام
وقتی شهر مورد حمله قرار میگیرد اهالی غافلگیر میشوند. سه نفر از آنها به اتاقی میروند که جام طلای مورد بحث در آن قرار داشته است و آنرا که میراث قوم آنها بوده است را برمیدارند تا از دست مهاجمان رهایی دهند. در همین لحظه شهر در آتش گرفتار میشود و سقف چوبی اتاق جام آتش گرفته و بر سر این سه نفر فرو میریزد و آن سه را به همان حالتی که بودند مدفون میکند.تا اینکه در روز 29 مرداد ماه سال1337 کارگران حفاری در طی کاوش سه سرباز مانایی را با لباس رزم ،کلاه خود مسی ومسلح از زیر خاکستروخاک بیرون میکشند و پس از حدود 2833 سال جام طلا را از دست مرد سوخته شده جدا میکنند. جام به ارتفاع 25سانت و قطر دهانه6سانت و به وزن950گرم از طلای خالص است و توسط قلم زنی روی آن نقشهایی شکل گرفته است که باورهای مذهبی و آیینی قوم ماننایی را روایت میکند